Az Európai Unió felszólította Svájcot, hogy azonnal és feltétel nélkül fogadják el az automatikus adóinformáció-cserét és szüntessék meg a svájci banktitkot, hogy véget vessenek a külföldiek adókerülésének.
“Széles körben elfogadott, hogy a banktitok korszaka véget ért. Értelmetlen ellenállni a világosan látható nemzetközi trendeknek, a nagyobb átláthatóságnak és az információ megosztásának”, mondta Algirdas Semeta az EU adóügyi biztosa újságíróknak a svájci pénzügyminiszterrel folytatott berni tárgyalások után.
Semeta szerint Svájc akkor kaphat bizalmat és nagyobb nemzetközi elfogadottságot, ha erősebb adózási szabályokat léptet életbe, melyek alapja az automatikus adóinformáció-csere, írja a swissinfo.ch.
Semeta azonban elutasította, hogy az adóügyi engedményeket össze lehessen kapcsolni a svájci bankok európai piacokra jutásának megkönnyítésével. Tehát az EU elvárja, hogy Svájc változtassa meg adózását, alkotmányát a benne foglalt banktitokkal, de cserébe semmit sem adnak.
Svájc és az Európai Unió utoljára 2004-ben kötött sikeres adóügyi megállapodást a megtakarításokból keletkező jövedelmek megadóztatásáról. 2005-ben vezették be a svájci forrásadó megoldást, amelynek értelmében a svájci bankszámlatulajdonosok névtelenek maradhatnak, hazájuk viszont megkapta az adót.
Svájcnak tavaly sikerült kétoldalú megállapodást kötnie Angliával és Ausztriával a forrásadóról, azonban a németek végül elutasították az egyezkedést.
Az EU ezek után leginkább a holdingok kedvezményes svájci adózását támadta a legintenzívebben.
Múlt héten a svájci kormány jelezte, hogy csatlakoznának egy automatikus adóinformáció-csere rendszerhez, ha azt a világon mindenütt bevezetik, ezzel kiváltva a forrásadó megoldást.
Svájc 2009-ben fogadta el az OECD adóügyi szabványait és azóta nyújtanak segítséget nem csak a kifejezetten adócsalási, de bizonyos adókerülési esetekben is.
Ennek ellenére a svájci kormány legfontosabb célja, hogy a svájci bankok diszkrimináció mentesen juthassanak az európai piacra, nem teljesült. Szeretnék lezárni a múltbeli vitákat és globálisan átlátható banki szabványokat kidolgozni. Ez azonban úgy tűnik, hogy nem érdeke a 27 országot tömörítő Európai Uniónak.
Kapcsolódó cikkek:
Svájc alakítaná az adóinformáció-csere szabványokat
Idegesek a svájci ügyvédek az adataik kiadása miatt
Megvan a svájci-amerikai kiegyezés bankszámla ügyben
Angol számlatulajdonosok siethetnek a bevallással
Véget érhet a svájci-amerikai adóvita
Száz millió dolláros jutalom a besúgónak
Amerikai offshore bűnök és eljárások a UBS-ügy miatt
A UBS-t is gyanúsítják a bankközi kamatláb manipulálásával
Az amerikai adóhatóság nagyon figyel a svájci bankokra
Az Egyesült Államokban vádat emeltek négy svájci bankár ellen
Levonták a UBS-ügy tanulságait